דוקטור אילנה דריאל

מאת ד”ר אילנה דריאל

מהם הסימפטומים העיקריים ברגישות לגלוטן?

אתם עייפים? סובלים מכאבי ראש ובטן? יש סיכוי טוב שאתם סובלים מרגישות לגלוטן.

אז לפני שאתם נבדקים הנה הסימפטומים העיקריים המופיעים כאשר אתם סובלים מרגישות לגלוטן:

1. בעיות עיכול

בעיות עיכול הם הסימן הראשון בו בד”כ נתקלים אנשים הסובלים מרגישות לגלוטן. תסמינים כמו גזים, נפיחות בבטן, שלשולים ושינויים במשקל לאורך זמן (תלוי בבעיה) צריכים להאיר נורה אדומה מכיוון שהם מאוד אופייניים לחולי צליאק ולסובלים מרגישות לגלוטן. אם אתם חווים תופעות כאלו לאורך זמן ממושך כדאי מאוד ללכת להיבדק ולראות אם יש לכם רגישות לגלוטן או צליאק.

2. כאבי ראש

כאבי ראש תכופים ומיגרנות הם סימפטום נוסף המאפיין אנשים עם רגישות לגלוטן. במחקרים שנערכו באוניברסיטאות מובילות התגלה כי כמחצית מהרגישים לגלוטן וכשליש מחולי הצליאק סובלים מכאבי ראש כרוניים ומיגרנות. כאב לכם הראש כל הזמן? אולי כדאי לבדוק רגישות לגלוטן.

3. בעיות בפוריות

שיעור ניכר מחולי הצליאק ומהסובלים מרגישות לגלוטן חווים בעיות בתחום הפוריות. מצב הדלקת המתמשכת והאנמיה המאפיינים את חולי הצליאק כאשר אינם מטופלים יכול לגרום לבעיות פוריות.

4. פריחה וגירוד

שיעור הסובלים מגירודים, אקזמות ופריחות בקרב חולי צליאק וסובלים מרגישות לגלוטן הוא גבוה משמעותית משאר האוכלוסייה. פריחה מגרדת לאורך זמן יכולה להעיד במקרים רבים על רגישות לגלוטן. למעשה ישנה פריחה מסוימת של כתמים אדומים בעיקר בגפיים ששמה דרמטיטיס הרפטיפורמיס  שאופיינית בעיקר לחולי צליאק.

5. שכחנות וחוסר ריכוז

אתם כל הזמן שוכחים דברים? קשה לכם לשמור על ריכוז? יש סיכוי שגלוטן מעורב בסיפור. חוסר הריכוז במקרים כאלו הוא מעבר לנורמה ומתמשך לאורך זמן. זהו סימפטום נדיר שמתפתח במקרים מסוימים של רגישות לגלוטן וצליאק.

6. עקצוץ ונימול

עקצוץ ונימול קבועים ברגליים ובידיים הוא עוד סימפטום לכך שאתם סובלים מצליאק או רגישות לגלוטן. במקרים קיצוניים סובלים חולי צליאק מנזק עצבי בגפיים הנקרא נוירופתיה. למעשה כעשירית מחולי הצליאק סובלים ממצב זה.  חוסר תזונתי ומצב דלקתי כרוני גורמים אף לתופעות חמורות כמו סוכרת.

7. קשקשים

אחד מהסימפטומים של רגישות לגלוטן וצליאק הוא ריבוי קשקשים. הורדת הגלוטן מהתפריט יכולים לעזור לכם לבדוק נושא זה. מאחר והתגלה כי גלוטן גורם לאקזמה וקשקשים הם סוג של אקזמה בקרקפת, למעשה גלוטן גורם לקשקשים.

3. חוסר שקט

תסמין בולט של רגישות לגלוטן וצליאק במיוחד אצל ילדים הוא חוסר שקט ושינויים קיצוניים במצב רוח. חולי צליאק רבים ואנשים רגישים לגלוטן דיווחו כי הרגישו עצבניים וחסרי מנוחה במשך זמן רב לפני שאותרה אצלם הבעיה.

יכול להיות שבשלב זה של המאמר כבר החלטתם שאתם סובלים מרגישות לגלוטן או צליאק. אז זהו, חשוב לא לאבחן את עצמכם וללכת באמת להיבדק. בדיקת דם פשוטה יכולה לענות לכם על התשובה באופן כמעט מדויק (לעיתים צריך לעשות בדיקות נוספות). חשוב גם לא להכניס את עצמכם לתכנית תזונה באופן עצמאי אלא להתייעץ עם מומחים.

ד”ר אילנה דריאל, היא דיאטנית קלינית מוסמכת בוגרת תואר ראשון, שני ושלישי בפקולטה למדעי התזונה באוניברסיטה העברית בירושלים, קמפוס רחובות. עם ותק של 24 שנים במקצוע במהלכן עבדה בביה”ח ע”ש שיבא תל השומר, בקופת חולים כללית, במכון הגסטרואנטרולוגי בבלינסון ובשנים האחרונות במסגרת קליניקה עצמאית, ד”ר אילנה דריאל טיפלה במאות מקרים של רגישות ואלרגיה למזון, בעיקר בחולים הסובלים ממחלות מעיים שונות (מחלות מעי דלקתיות, מעי רגיז, רפלוקס, צליאק ועוד)
כיום, ד”ר אילנה דריאל מיישמת את השיטה אותה פיתחה לאבחון רגישות למזון, שיטה ייחודית וחדשנית, שהוכיחה את עצמה במחקרים רפואיים. השיטה הוצגה בכנסים בינלאומיים מובילים בתחום התזונה ומחלות מעיים וזכתה לעניין והכרה.
בנוסף להיותה מרצה באוניברסיטה העברית (הפקולטה לתזונה), ומנהלת קליניקה לאבחון רגישות למזון כמו גם יעוץ תזונתי אישי להרזיה, סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים גבוהים, והפרעות אכילה.

אין צורך לסבול יותר. צרו קשר עוד היום ונתחיל לטפל בכם מיד. ד”ר אילנה דריאל 054-7776999