רגישות לקפאין

קפאין – האם יתכן שיש לך אלרגיה או רגישות אליו?

מידי פעם, אנו נתקלים במחקרים חדשים המספרים על השפעות הקפה. יתרונותיו, חסרונותיו, כמה קפה מומלץ לשתות ביום, כמה קפאין יש במשקה כזה או אחר, האם בתה יש יותר או פחות קפאין מבקפה וכדומה. העובדה הפחות מוכרת היא שהגוף יכול לפתח תגובה שלילית לקפאין בדמוי אלרגיה או רגישות, ושהשפעותין של תגובות אלה יכולות להיות קשות מאוד. הסיבה העיקרית לחשיבות הנושא היא שההשפעות של הקפאין הן לא רק על הגוף אלה גם על הנפש!
להלן מפורטים 20 תסמינים שונים הקשורים באלרגיה או רגישות לקפאין.

1. בעיות עור: אקזמה, פריחה, אקנה, גרוד קשה.
2. כאבי ראש ומיגרנות
3. התקפי חרדה ואי שקט.
4. קושי בריכוז
5. נפיחות בלשון, בבלוטות הלימפה ובגרון.
6. שינויים בדופק, דופק מואץ.
7. עצבנות, כעס, ירידה ניכרת במצב הרוח
8. תשישות
9. בחילה
10. רעידות קשות
11. כאבים בחזה
12. דכאון
13. תחושת נימול בידיים, רגליים ובפנים.
14. כאבי שרירים
15. לחץ בחזה וקוצר נשימה.
16. הזיות
17. תסמינים דמויי שפעת
18. הפרעות ראייה
19. הזעה קרה
20. בצקת בעפעפיים.

הסיבה הנפוצה להתעוררות רגישות לקפאין היא שימוש יתר בחומר. נמצא שחשיפה ארוכת טווח למשקאות המכילים קפאין בכמות גדולה, מעלה את הסבירות להופעת חלק מהתסמינים המופיעים. בכמות מתונה של קפאין, הגוף מגיב לרוב בשיפור ניכר במצב הרוח, בריכוז, ערנות וחיוניות. עודף קפאין מביא לשינוי כימי בגוף אשר גורם לתגובה הפוכה. מצב זה עדיין אינו נחשב אלרגיה או רגישות, אך בהחלט צריך להדליק נורה אדומה.

במצבים של רגישות או אלרגיה, הקפאין מתנהג בגוף כמו רעל, שלאחר עיכולו הוא משפיע על התאים בגוף ותאי העצב בפרט ובתגובה לכך הגוף משחרר חומרים כימיים (דופמין, סרוטונין, אדרנלין) הגורמים לתגובה סותרת. אנשים הסובלים מאלרגיה קשה לקפאין עלולים לסבול מהזיות, מאניה, התנהגות תזזיתית ועוד תגובות נפשיות הדומות מאוד למחלות נפש.

מסיבה זו, אלרגיה לקפאין מאובחנת לעיתים בטעות כדכאון, הפרעה כפייתית (OCD), סכיזופרניה, הפרעה בי- פולארית ומאניה – דיפרסיה, ואינה מטופלת כהלכה. הקפאין מוכר כמרכיב המעורר בקפה, אך נמצא גם במשקאות קלים, משקאות אנרגיה, תה, קקאו, שוקולד ואף קפה נטול קפאין. למרות שקפה נטול קפאין מכיל פחות קפאין, נותר בו מספיק קפאין כדי לגרום להופעת אלרגיה. הסובלים מאלרגיה לקפאין, חייבים להימנע לחלוטין מחשיפה לחומר מחשש לתגובה גופנית קיצונית שבמקרים מסויימים עלולה לסכן חיים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

איך לזהות אלרגיה או רגישות לקופאין?
רגישות לגלוטן
רגישות לחלב