דוקטור אילנה דריאל

מאת ד”ר אילנה דריאל

 

מערכת העיכול של האדם היא מורכבת, וגורמים שונים יכולים לשבש בה את האיזון, ולגרום לבעיות, כאבים ומחלות. לפניכם שלוש דוגמאות נפוצות לגורמים המשבשים את פעילותה של מערכת העיכול האנושית.

 

חומציות יתר ותת חומציות בקיבה

תת חומציות או חומציות יתר של הקיבה משבשות את פעילות מערכת העיכול. כל אזור במערכת העיכול זקוק למידת חומציות אחרת,ובכדי שתהליכי העיכול יתבצעו כהלכה, הסביבה בקיבה צריכה להיות חומצית. הקיבה עצמה לא נפגעת מרמת החומציות בזכות נוזל רירי המגן על דופנותיה, אולם אם חל שיבוש בסוגר העליון של הקיבה, חומצות קיבה עלולות להגיע לוושט ואז אנו חווים צרבות. בעבר נהגו לייחס צרבות לחומציות יתר, אולם כיום יש הטוענים שאלו נגרמות דווקא מתת חומציות, אשר משבשת את פעילות הסוגר. מתן תרופות סותרות חומציות עלול במקרים אלו להחריף את הבעיה. ניתן לאזן את רמת החומציות בקיבה בעזרת תזונה מתאימה.

 

תזונה לקויה

לתזונה השפעה ישירה על מערכת העיכול, ותזונה לקויה יכולה לגרום למגוון רחב של בעיות. תזונה שאינה כוללת מספיק סיבים תזונתיים תגרום לעצירות, טחורים, ופיסורה, תזונה הכוללת אכילה מרובה של ג’אנק פוד ואוכל מעובד, ותזונה דלת חלבונים ומינרלים תייצר תת חומציות שעלולה לגרום לצרבות, ולשיבושים בתהליכי העיבוד של המזון. בנוסף לכך, צירופי מזונות לא מתאימים ייצרו עומס על מערכת העיכול שיכול להתבטא במגוון בעיות כמו גזים, שיבוש תהליכי העיכול, ויצירת עומס רב על המערכת. שיבושים אלו נגרמים כאשר אנו צורכים באותה עת מזונות שזמני העיכול שלהם אינם תואמים, ומזונות הדורשים סביבות עיכול שונות.

 

מחלות אוטואימוניות ורגישויות

אנשים רבים סובלים מרגישויות שונות למזון, היוצרות בעיות במערכת העיכול. רגישות ללקטוז, פרוקטוז, וגלוטן הן סיבות נפוצות לכאבי בטן, נפיחות וגזים, וכמוה גם צליאק ואף מחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס. אם אתם סובלים באופן תדיר מנפיחויות וכאבי בטן לאחר ארוחה, מעייפות, כאבי ראש ועוד, כדאי לבדוק אם אתם רגישים לאחד מסוגי הפחמימות הללו או  לגלוטן, או חולים בצליאק או קרוהן. ככל שתקדימו לטפל במחלות אלו כן ייטב, ואילו ככל שתמשיכו לאכול מזון אליו אתם רגישים או אלרגיים, כך יורע מצבכם.  במקרה וקיימת רגישות למזונות מסוימים, הטיפול הטוב ביותר הוא להימנע מצריכתם, ולכן חשוב לאבחן בדיוק לאילו מזון אתם רגישים.

 

תשומת לב

בכדי לשמור את מערכת העיכול שלכם בריאה ותקינה, יש להקפיד על תזונה מאוזנת, עשירה במזון טרי ולא מעובד, בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. היו קשובים לגופכם, והעניקו למערכת העיכול את תשומת הלב המגיעה לה. כך תוכלו לשפר ולדייק את תזונתכם ואורח חייכם שיתמכו במערכת עיכול בריאה ומתפקדת.