דוקטור אילנה דריאל

מאת ד”ר אילנה דריאל

 

מעל ל60% מהאוכלוסייה סובלים מרגישות מסוימת ללקטוז, דו סוכר המכונה “סוכר החלב”, ונמצא במוצרי חלב למיניהם. רגישות ללקטוז מתבטאת בכאבי בטן, שלשולים, נפיחות באזור הבטן וגזים לאחר צריכת מוצרי חלב, כאשר חומרת הסימפטומים משתנה בין אדם לאדם. תינוקות ופעוטות רבים סובלים מרגישות ללקטוז שנעלמת עם הגיעם לגיל 5, אך לעומת זאת, ככל שאנו מתבגרים, עולה רגישותה של מערכת העיכול שלנו ללקטוז. כיצד ניתן להתמודד עם רגישות ללקטוז, והאם מי שרגיש ללקטוז צריך להימנע ממוצרי חלב לחלוטין – על כך בשורות הבאות.

 

הפחתת צריכה של מוצרי חלב

בדרך כלל, אנשים בני זמננו צורכים הרבה יותר מוצרי חלב ממה שגופם צריך. בכדי להתמודד עם רגישות לחלב אינכם חייבים להפסיק לחלוטין לאכול מוצרי חלב, אך עליכם למתן את הצריכה. אם הרגישות שלכם ללקטוז אינה חמורה, יתכן בהחלט שמיתון צריכת החלב, והקפדה על צריכת מוצרי חלב המכילים פחות לקטוז יוכל  לפתור את הבעייה. אם התופעות מהן אתם סובלים הן חמורות, יכול להיות שתצטרכו להימנע לחלוטין ממוצרי חלב. בכדי לקבל את הטיפול המדויק והמתאים לכם ביותר יש לפנות למומחה בתזונה ורגישויות למזון.

 

צריכת מוצרים בעלי לקטוז נמוך

ככלל, עדיף לא להימנע לחלוטין מצריכת מוצרי חלב, לכן אם אינכם סובלים מרגישות חריפה, כדאי לבדוק אילו מוצרי חלב דלי לקטוז הם ידידותיים יותר למערכת העיכול שלכם. ברשימת מוצרי החלב בעלי לקטוז נמוך נמצאים: יוגורט, יוגורט ביו, חלב דל לקטוז וגבינות צהובות. בדרך כלל ניתן לבדוק את כמות הלקטוז ברשימת הרכיבים של המוצרים. אם אתם רגישים ללקטוז, נסו מוצרים בעלי לקטוז נמוך, וראו כיצד מגיבה אליהם מערכת העיכול שלכם.

 

פיזור ושילובים

כדי להקל על מערכת העיכול שלכם, כדאי לפזר את צריכת מוצרי החלב היומית שלכם על פני היממה, כך שאתם צורכים מעט בכל פעם. בנוסף, הקפידו לשלב בכל ארוחה בה אתם צורכים מוצרי חלב גם מזון קשה אחר.

 

ייעוץ תזונתי

תוספי תזונה וצמחי מרפא ותבלין ידועים ביכולתם לסייע לבעיות בריאותיות שונות. לסובלים מרגישות ללקטוז מומלץ לצרוך סידן וויטמין D, כיוון שצריכת החלב שלהם נמוכה, ומי שסובלים מאי סבילות ללקטוז זקוקים לתוסף תזונתי של לקטאז, שיאפשר למערכת העיכול שלהם להתמודד עם לקטוז. בנוסף לכך, מי שסובל מנזקים שונים בעקבות רגישות ללקטוז יכול להיעזר בצמחי תבלין וצמחי מרפא שונים לתמיכה בגוף בתהליכי השיקום. כדאי לפנות ליועץ תזונתי בכדי לבחון אילו תוספי תזונה ועשבי מרפא יכולים לסייע לכם.