דוקטור אילנה דריאל

מאת ד”ר אילנה דריאל

הפרעת קשב וריכוז או במינוח הרפואי ADHD, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שתסמיניה העיקריים הם: קשיי קשב וקשיי ריכוז, היפראקטיביות (פעלתנות יתר) ואימפולסיביות. עם זאת, לא כל התסמינים חייבים להופיע כדי לענות על הקריטריונים של אבחנת הפרעת קשב. ניתן לראות מגמת עליה משמעותית בשנים האחרונות של ילדים, בני נוער ואף מבוגרים המאובחנים בסובלים מ- ADHD.

השאלה הנשאלת היא האם קיים קשר בין המזון המערבי אליו אנחנו נחשפים משפיע על ביטוי התופעה.

כבר עשרות שנים שנבדקת ההיפותיזה : האם תוספי מזון גורמים להיפראקטיביות בילדים.  רוב המחקרים שעסקו בנושא, לא מצאו עדות חד משמעית לקשר בין הדברים, ועם זאת, קשה לפסול מחקרים מצויינים שהוכיחו את ההשפעה התזונתית המיטיבה על התופעה.

היפראקיביות והקשר לתזונה

היפראקיביות והקשר לתזונה

 

נמצאו מספר גורמים תזונתיים שכדאי לקחת בחשבון כשמתמודדים עם ADHD

  1. במחקר גדול שפורסם בשנת 2017, נמצא שילדים הסובלים מ – ADHD, סובלים בסבירות גבוהה יותר מאלרגיות למזון ובכלל.
  2. נמצא קשר בין ילדים עם עודף משקל ו- ADHD – ללא כל קשר לטיפול התרופתי. נמצא שנערות ונשים עם ADHD הן בסיכון כפול לעודף משקל בהשוואה לנשים ללא הפרעה זו.
  3. צריכת סוכר מעלה את רמת האנרגיה לטווח הקצר ומייצרת אי שקט והיפראקטיביות מוגברת.
  4. קפאין במזון (כולל במשקאות אנרגיה, שייקים, ממתקי ם המכילים קקאו, שוקולדים וכד’… ממריץ אף הוא וגורם להחמרת התופעה.
  5. מחקר פסיכיאטרי גדול שפורסם כבר בשנת 2007, הראה שצבעי מאכל מלאכותיים וסודיום בנזואט (חומר משמר שכיח מאוד בתעשיית המזון), משפיעים באופן מובהק על עליה בהיפראקטיביות על ילדים בגילאי 3, וילדים בגילאי 8-9 (2 קבוצות שנבדקו).
  6. מאחר ובמהלך השנים לא נמצאה קורלציה מלאה בין תוספי מזון לבין החמרת התופעה, מניחים שקיימים גורמים נוספים בעיקר גנטיים, שמושפעים באופן שונה מאותם חומרים במזון.

 

היפראקטיביות / ADHD בילדים ומבוגרים והקשר לתזונה

היפראקטיביות / ADHD בילדים ומבוגרים והקשר לתזונה

 

לאור הממצאים הללו, מה כדאי לנו לעשות…

  1. חשוב לוודא שהילדים וגם המבוגרים נחשפים  ככל הניתן למזון ביתי ולא תעשייתי. בעיקר בכל מה שקשור לצבעי מאכל.
  2. חשוב להפחית באופן ניכר את כמות הסוכרים והפחמימות בתפריט. הסיבות העיקריות הן הנטיה להשמנה והעליה בהיפראקטיביות כתוצאה מסוכרים. יש לזכור שגם מיצי פירות (טבעיים), מיצים ומשקאות מתוקים, עשירים מאוד בסוכר.
  3. מומלץ מאוד למנוע שימוש במוצרים המכילים קפאין. החל מקפה ותה וכלה במשקאות XL, משקאות אנרגיה בכלל, משקאות ומאכלים על בסיס קפה וקקאו, וכמובן קוקה קולה מכל הסוגים.
  4. מאחר וההשפעה משתנה מאדם לאדם, מומלץ לנסות להקפיד על כל הכללים הללו למשך 3 שבועות, לרשום את תוצאות ההתנהגות הנצפים ואז להסיק מסקנות לגבי מידת התועלת האישית. תוך ימים ספורים תוכלו לחוש בהבדל ההתנהגותי במידה ויש כזה.

 

קיימים סיכויים רבים לשיפור בתסמיני ה- ADHD כתוצאה המשינוי האכילה, ובאותה הזדמנות, ישנה הזדמנות להקפדה על תזונה בריאה יותר המפחיתה את הסיכון להשמנת יתר.